Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kära medlemmar och Tjaldur vänner,

Tjaldurs Nyårsfest


Tjaldur välkomnar hjärtligt sina vänner, medlemmar och samarbetspartners till en nyårsfest lördagen den 26 januari 2019 kl. 18.00. Festen arrangeras på Dansk klub i Södra Haga (Gamla Chaussén 11, 00350 Helsingfors). Mer information hittar du på vårt Facebook evenemang.Tjalurs Nyårsfest 26.1.2019 

Bild: Eija Mäkivuoti.
Medlemsbrev 1, 2019Kära medlemmar och Tjaldur vänner,

Tjaldurs Nyårsfest


Tjaldur välkomnar hjärtligt sina vänner, medlemmar och samarbetspartners till en Nyårsfest lördagen den 26 januari 2019 kl. 18.00. Festen arrangeras på Dansk klub i Södra Haga (Gamla Chaussén 11, 00350 Helsingfors). Mer information hittar du på vårt Facebook evenemang.Tjaldurs verksamhetsstöd för året 2018 från Pohjola-Norden minskade


Tjaldur är och har varit sammanbunden med Pohjola-Norden sedan 1975. Den här sammanbundenheten har genom årtionden varierat och förändrats. Tjaldur har upprätthållit sitt verksamhet de senaste åren genom ett statsbidrag som vi erhållit genom Pohjola-Norden. Nu har detta verksamhetsbidrag ändrats (minskat) och den kommer att påverka Tjaldurs verksamhet från och med år 2018. I fortsättningen kommer medlemsavgiften att spela en större roll i möjligheterna för fortsatt verksamhet och för möjligheterna att arrangera t.ex. publika arrangemang utan inträde eller att publicera medlemstidningen Tjaldur Tiðindi som fått beröm av läsarna. Tjaldurs styrelse arbetar med nya initiativ för att hålla Tjaldur vid liv och verksam – som Tjaldurs långvariga eldsjäl Agnete Sippel önskade så försöker vi flyga även om det blir tuffare tag från och med året 2018 och även i år.Bilder av Tjaldur evenemang


Du hittar bilder av årets evenemang på Tjaldurs Instagram.Beröm för Tjaldur Tiðindi 2018

Tjaldur publicerade en ny Tjaldur Tiðindi i november 2018. För den har vi erhållit mycket beröm från vänner, samarbetspartners och medlemmar – men även från nya håll vilket betyder att vårt hårda arbete har lyckats vilket vi är väldigt glada för.

I detta nummer av Tjaldur Tiðindi berättar vi om vårt nya konstnärsgästprogram, där vi presenterar färöiska konstnärer i Finland. Med finns också litet information och berättelser om julen på Färöarna från olika perspektiv. I tidningen hedrar Tjaldur minnet av sin långvariga vän, Heders-Tjaldur och f.d. Finlands generalkonsul på Färöarna, Thorolf Björklund.

Tidningen skickades per post till alla betalande medlemmar samt samarbetspartners.

Du hittar frikopior i Helsingfors på Pohjola-Nordens kontor samt på det Nordiska biblioteket på Nordisk kulturkontakt.

Du kan även läsa Tjaldur Tiðindi som nättidning på våra webbsidor.Medlemsavgift 2019


Nu är det dags igen för Tjaldurs medlemsavgift för år 2019. Den ger dig en fin möjlighet att stöda och vara med i Tjaldurs mångfacetterade verksamhet. Tjaldurs medlemsavgift för år 2019 är 12 euro (6 euro för studerande). Tjaldur vill hjärtligt tacka våra medlemmar som stöder verksamheten genom att betala medlemsavgiften. Medlemmarnas stöd är oerhört viktigt för Tjaldurs verksamhet.

Betala medlemsavgiften till Tjaldurs konto:

IBAN: FI48 8000 1502 1936 01
SWIFT/BIC: DABAFIHH

När du betalar medlemsavgiften skriv i betalningens meddelande fält din postadress och e-post adress, så kan vi nå er med Tjaldurs medlemsinformation. Du kan också skicka din kontaktinformation till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..Medlemsinformation 


Mycket av vår medlemskommunikation sker i nätet, genom social media och via våra webbsidor. Vi publicerar ett elektroniskt medlemsbrev på vår webbsida samt att skickar den som e-post (kom ihåg att skicka oss era e-post adresser till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.). Medlemsbrevet utkommer 3-4 gånger om året. Vi håller också kontakt med våra medlemmar genom traditionella postutskick en eller två gånger årligen. Ungefär vartannat år publiceras ett nummer av medlemstidningen Tjaldur Tiðindi som vi postar till betalande medlemmar. Kom ihåg att informera oss om din adress ändras.

Kom med där det händer och kom också med i vår Facebookgrupp.


Vi ses! Vit síggjast! 


Alt tað besta, 
å styrelsens vägnar,


Eija Mäkivuoti,
Tjaldurs ordförande Tjalurs Nyårsfest 26.1.2019

Bild: Eija Mäkivuoti.

Kontakt //


Tjaldur – vänskapsföreningen Finland-Färöarna r.f.
www.tjaldur.fi // Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ oss på Facebook
www.facebook.com/tjaldur.fi  //  www.facebook.com/groups/118854656949/

Följ oss på Instagram
www.instagram.com/tjaldurfi/