Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kära medlemmar och Tjaldur vänner,

Invitation till Tjaldurs kommande tillställningar och Tjaldur nyheter


Tjaldur arrangerar en Färökväll torsdagen den 29 november kl. 18.00 – 20.30 på Nordisk kulturkontakt (TING-sal, Kajsaniemigatan 9) i Helsingfors.

Kvällen gästas av den färöiske Hamradun Duo (Pól Arni Holm & John Àki Egholm). Hamradun Duo är inbjudna som gäster i Tjaldurs konstnärsgästprogram.


Tjaldur deltar i årets Lillajul på Nordisk kulturkontakt lördagen den 1.12.2018 kl 11–16.


Tjaldur publicerar en ny Tjaldur Tiðindi i november 2018.
HamradunDuo3.1 w753www

Foton/Kuvat: Hamradun Duo (Pól Arni Holm & John Àki Egholm), Toni B. Gunner, Fabri C. - Stolen Instants & Eija Mäkivuoti.
Medlemsbrev 3, 2018Kära medlemmar och Tjaldur vänner,

Invitation till Tjaldurs kommande tillställningar och Tjaldur nyheter


Tjaldur arrangerar en Färökväll torsdagen den 29 november kl. 18.00 – 20.30 på Nordisk kulturkontakt (TING-sal, Kajsaniemigatan 9) i Helsingfors.

Kvällen gästas av den färöiske Hamradun Duo (Pól Arni Holm & John Àki Egholm). Hamradun Duo är inbjudna som gäster i Tjaldurs konstnärsgästprogram. 

Hamradun är en färöisk folkrockgrupp. Gruppen bildades år 2015 av Pól Arni Holm, tidigare sångare i metalgruppen Týr och gitarristen Uni Debess, som är välkänd färöisk bluesmusiker. I Hamraduns musik hörs både Pól Arnis intresse för äldre färöisk folkkultur, traditionella ballader och kedjedans samt Unis bakgrund inom blues.

På Nordisk kulturkontakt i Helsingfors spelar bandet en akustisk konsert som Hamradun Duo (Pól Arni Holm, sång och John Àki Egholm, gitarr). Hamradun uppträder i flera olika sammansättningar, som duo, trio eller hela gruppen. Konserten är Hamraduns första uppträdande i Finland.

Konserten har fritt inträde, men antalet platser är begränsat, så kom i tid för att säkra en bra plats!

Kvällen fortsätter efter konserten med ett nätverksevenemang där man kan träffa kvällens musiker samt höra mer om vad Tjaldur arbetar med. Konserten är arrangerad i samarbete med Tjaldur – vänskapsförening Finland-Färöarna r.f och Nordisk kulturkontakt. 

Du hittar mer information om kvällen på Nordisk kulturkontakts webbsida  eller på dess Facebook-evenemang (på engelska).

Varmt välkomna!Tjaldur på Nordisk kulturkontakts Lillajul


Tjaldur deltar i årets Lillajul på Nordisk kulturkontakt lördagen den 1.12.2018 kl 11–16.

Nordisk kulturkontakt firar lillajul på Kaisaniemigatan med en nordisk mini-julmarknad där du kan köpa nordiska specialiteter, julcafé med danska smörrebröd, berättelser om Nordiska jultraditioner och aktiviteter och sång för hela familjen.

Tjaldurs konstnärsgäst Pól Arni Holm äntrar scenen för en kort presentation om gamla kvad (traditionella färiska sånger) kring kl. 13.45.

Mer information på Nordisk kulturkontakts webbsida.

Tjaldur håller en lotteri där man kan vinna färöiska produkter och ger smakprov av hembakad rågbröd enligt färöiskt recept. Vid vårt bord kan du också hämta en splitterny kopia av Tjaldur Tiðindi 2018.Tjaldur Tiðindi 2018


Tjaldur publicerar en ny Tjaldur Tiðindi i november 2018. I detta nummer av Tjaldur Tiðindi berättar vi om vårt nya konstnärsgästprogram, där vi presenterar färöiska konstnärer i Finland. Med finns också litet information och berättelser om julen på Färöarna från olika perspektiv. I tidningen hedrar Tjaldur minnet av sin långvariga vän, Heders-Tjaldur och f.d. Finlands generalkonsul på Färöarna, Thorolf Björklund.

Du hittar frikopior i Helsingfors på Pohjola-Nordens kontor samt på det Nordiska biblioteket på Nordisk kulturkontakt. Kom ihåg att du kan även läsa föregående nummer av Tjaldur Tiðindi som nättidningar på våra webbsidor.Medlemsavgift 2018

Du hinner ännu betala Tjaldurs medlemsavgift. Den ger dig en fin möjlighet att vara med i Tjaldurs mångfacetterade verksamhet. Tjaldurs medlemsavgift för år 2018 är 12 euro (6 euro för studerande). Tjaldur vill hjärtligt tacka våra medlemmar som stöder verksamheten genom att betala medlemsavgiften. Medlemmarnas stöd är oerhört viktigt för Tjaldurs verksamhet.

Betala medlemsavgiften till Tjaldurs konto:

IBAN: FI48 8000 1502 1936 01
SWIFT/BIC: DABAFIHH

När du betalar medlemsavgiften skriv i betalningens meddelande fält din postadress och e-post adress, så kan vi nå er med Tjaldurs medlemsinformation. Du kan också skicka din kontaktinformation till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..Medlemsinformation 

Mycket av vår medlemskommunikation sker i nätet, genom social media och via våra webbsidor. Vi publicerar ett elektroniskt medlemsbrev på vår webbsida samt att skickar den som e-post (kom ihåg att skicka oss era e-post adresser till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.). Medlemsbrevet utkommer 3-4 gånger om året. Vi håller också kontakt med våra medlemmar genom traditionella postutskick en eller två gånger årligen. Ungefär vartannat år publiceras ett nummer av medlemstidningen Tjaldur Tiðindi som vi postar till betalande medlemmar.

Kom med där det händer och kom också med i vår Facebookgrupp.


Vi ses! Vit síggjast! 


Alt tað besta, 
å styrelsens vägnar,


Eija Mäkivuoti,
Tjaldurs ordförandeHamradunDuo3.1 w753www

Foton/Kuvat: Hamradun Duo (Pól Arni Holm & John Àki Egholm), Toni B. Gunner, Fabri C. - Stolen Instants & Eija Mäkivuoti.

Kontakt //


Tjaldur – vänskapsföreningen Finland-Färöarna r.f.
www.tjaldur.fi // Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ oss på Facebook
www.facebook.com/tjaldur.fi  //  www.facebook.com/groups/118854656949/

Följ oss på Instagram
www.instagram.com/tjaldurfi/