Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kära medlemmar och Tjaldur vänner,

Det är igen den tiden av året som vi ber er medlemmar att aktivera er. Det är dags för Tjaldurs årsmöte. Vi har skickat kallelsen per post för de medlemmar som vi har post adresser till och sedan kontaktar vi er resten den elektroniska vägen. Hoppas vi i all fall. Kom med. Den lite över 40-åriga Tjaldur behöver nya medlemmar som också vill aktivt delta i våra aktiviter.


KALLELSE TILL ÅRSMÖTE

Tjaldur - Vänskapsföreningen Finland-Färöarna håller stadgeenlige årsmöte tisdagen 18 april 2017 kl. 17.00 på Pohjola-Norden, Fredriksgatan 61 A 11, Helsingfors.

Behandlas stadgeenliga årsmötesärenden.

Möteshandlingarna delas ut vid mötet.


Styrelsen


Webbsida nyhetsbrev TT

Medlemsbrev 1, 2017Kära medlmmar och Tjaldur vänner,

Det är igen den tiden av året som vi ber er medlemmar att aktivera er. Det är dags för Tjaldurs årsmöte. Vi har skickat kallelsen per post för de medlemmar som vi har post adresser till och sedan kontaktar vi er resten den elektroniska vägen. Hoppas vi i all fall. Kom med. Den lite över 40-åriga Tjaldur behöver nya medlemmar som också vill aktivt delta i våra aktiviter.KALLELSE TILL ÅRSMÖTE

Tjaldur - Vänskapsföreningen Finland-Färöarna håller stadgeenlige årsmöte tisdagen 18 april 2017 kl. 17.00 på Pohjola-Norden, Fredriksgatan 61 A 11, Helsingfors.

Behandlas stadgeenliga årsmötesärenden.

Möteshandlingarna delas ut vid mötet.


StyrelsenLottning av Birgits trädgård

Vid årsmötet lottas det ut igen ut 3 fotoböcker (Birgits trädgård av Eija Mäkivuoti) bland medlemmar som betalat Tjaldurs medlemsavgift för år 2016. Böckerna skickas till vinnande medlemmarana men först kontaktar vi dem för kontroll av adressuppgifter. Tyvärr så hade vi fel adress för en av förra årets vinnare.Kommande besök från Färöarna / Magiska Eivør till Finland i april

Som 15-åring bestämde hon sig för att ägna sitt liv till musik. Eivør skriver låtar som är starkt inspirerade av hennes hemland Färöarna och den musikaliska tradition som lever där. Hon sjunger solo, med band eller ackompanjerar sig själv med olika instrument och behärskar olika stilar från jazz, folk, etnopop och klassisk musik till rock. Hon sjunger på färöiska, danska, svenska och engelska och har gett ut ett flertal skivor sedan 2000.

(Texten lånad delvis från sidan: http://laromaterial.svenskanu.fi/musiksaininorden/faroisk-musik-eivor-palsdottir-fi/)


26.4. Konsert på Tavastia, Helsingfors

https://www.facebook.com/events/906787242791669/


27.4. Konsert på Olympia, Tammerfors

https://www.facebook.com/events/1559705707372994/


Du hittar mer information om Eivør och hennes musik från hennes Facebook-sida:

https://www.facebook.com/eivormusic/


Läs även Leena Appelqvists intervjú med Eivør för Tjaldur Tiðindi 2015:

https://issuu.com/tjaldurfi/docs/tjaldur_tidindi_40_final_17.11.2015/17


Blev intresserad av Eivørs konsert men har inte sällskap? Hitta likasinnade vänner från Tjaldurs Facebook-grupp!Tjaldur Tiðindi 2017


Tjaldur publicerade en ny Tjaldur Tiðindi i februari 2017. Du hittar frikopior i Helsingfors på Pohjola-Nordens kontor samt på det Nordiska biblioteket på Nordisk kulturkontakt. Kom ihåg att du kan även läsa föregående nummer av Tjaldur Tiðindi som Issuu-tidning och PDF på våra webbsidor.Medlemsavgift 2017

Du hinner ännu betala medlemsavgiften för år 2017 till Tjaldurs konto:

IBAN: FI48 8000 1502 1936 01 

SWIFT/BIC: DABAFIHH

Tjaldurs medlemsavgift för år 2017 är 12 euro (6 euro för studerande).

När du betalar medlemsavgiften skriv i betalningens meddelande fält din postadress och e-post adress, så kan vi nå er med Tjaldurs medlemsinformation. Du kan också skicka din kontaktinformation till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.. Tjaldur vill hjärtligt tacka våra medlemmar som stöder verksamheten genom att betala medlemsavgiften.Medlemsinformation 

Mycket av vår medlemskommunikation sker i nätet, genom social media och via våra webbsidor. Vi publicerar ett elektroniskt medlemsbrev på vår webbsida samt att skickar den som e-post (kom ihåg att skicka oss era e-post adresser till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.). Medlemsbrevet utkommer 3-4 gånger om året. Vi håller också kontakt med våra medlemmar genom traditionella postutskick en eller två gånger årligen. Ungefär vartannat år publiceras ett nummer av medlemstidningen Tjaldur Tiðindi som vi postar till betalande medlemmar.

Kom med där det händer och kom också med i vår Facebookgrupp.Vi ses! Vit síggjast!


Alt tað besta,
å styrelsens vägnar,

Eija Mäkivuoti,
Tjaldurs ordförandeWebbsida nyhetsbrev TT

 

Kontakt //


Tjaldur – vänskapsföreningen Finland-Färöarna r.f.
www.tjaldur.fi // Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ oss på Facebook
www.facebook.com/tjaldur.fi  //  www.facebook.com/groups/118854656949/

Följ oss på Instagram
www.instagram.com/tjaldurfi/