Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kära medlemmar och Tjaldur vänner,

Invitation till Tjaldurs Färökväll (som tema Jólafrokost)

Året närmar sig sitt slut och Helsingfors är lite mörk och regnig. För att föra lite ljus och värme i oss arrangerar Tjaldur en Färökväll den 2 december kl. 18.00 på Dansk klub i Södra Haga (Gamla Chaussen 11) i Helsingfors.

Välkomna!


Tjaldur på Nordisk julmarknad på Kulturkontakt Nord
Kuva/Foto: Eija Mäkivuoti, Tjaldur på Kulturkontakt Nords Nordiska Julmarknad 11.2016 (Instagram)Medlemsbrev 3, 2016

Invitation till Tjaldurs Färökväll (som tema Jólafrokost)


Året närmar sig sitt slut och Helsingfors är lite mörk och regnig. För att föra lite ljus och värme i oss arrangerar Tjaldur en Färökväll den 2 december kl. 18.00 på Dansk klub i Södra Haga (Gamla Chaussen 11) i Helsingfors.

Kvällens tema är Jólafrokost (färöisk julfest) som förverkligas genom en meny som innehåller vissa maträtter och traditioner från en färöisk julfest.

Färökvällens program innehåller två föreläsningar om Färöarna av vår medlem Anna Leppänen och av Hedvig Westerlund-Kapnas som i höstas började arbeta på Kulturkontakt Nord som senior rådgivare.

Kvällen bjuder också på färöisk (jul)musik (DJ Eyða ansvarar för musiken).

Vänligen bekräfta oss din deltagande till vårt evenemang på Facebook eller per e-post till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Tjaldur arrangerar vid behov en grupp skjuts från Järnvägsstationen till Södra Haga circa kl. 17.45 (låt oss veta om en sådan behövs så arrangerar vi en).

Välkomna.

StyrelsenLottning på årsmötet

Tjaldur lottade ut 3 st Birgits trädgård fotoböcker mellan medlemmar som betalat medlemsavgiften för år 2015. Böckerna postades ut till vinnare i september.

De lyckligt lottade var Marja-Leena Gyllenbögel, Eivör Höstman och Regina Sippel.Tjaldurs styrelse för det kommande verksamhetsåret


Tjaldurs årsmöte valde styrelse för det kommande verksamhetsåret.

Som ordförande fortsätter Eija Mäkivuoti. Som vice ordförande fortsätter Hanne Juga. Som ordinare ledamöter valdes Leena Appelqvist, Martina Huhtamäki, Henna-Mari Koski ja Aira-Liisa Roiha.Medlemsavgift 2016

Det är alltid aktuellt att betala medlemsavgiften. Den ger dig en fin möjlighet att vara med i Tjaldurs mångfacetterade verksamhet. Tjaldurs medlemsavgift för år 2016 är 12 euro (6 euro för studerande).


Betala medlemsavgiften till Tjaldurs konto senast 15 december:

IBAN: FI48 8000 1502 1936 01

SWIFT/BIC: DABAFIHH


När du betalar medlemsavgiften skriv också i betalningens meddelandefält både din postadress och din e-post adress, så kan vi nå dig med Tjaldurs medlemsinformation. Du kan alternativt också skicka din kontaktinformation till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..

Tjaldur vill hjärtligt tacka våra medlemmar som stöder verksamheten genom att betala medlemsavgiften. Som bonus lottar vi ut på kommande årsmötet 3 gåvopaket mellan betalande medlemmar (för det föregående året).Medlemsinformation

Mycket av vår medlemskommunikation sker på nätet, genom social media och via våra webbsidor. Vi publicerar det elektroniska medlemsbrevet på vår webbsida samt skickar den också som e-post. Medlemsbrevet utkommer 3-4 gånger om året. Vi håller också kontakt med våra medlemmar genom traditionella postutskick en eller två gånger årligen.

Kom med där det händer och kom också med i vår Facebookgrupp.Vi ses! Vit síggjast!


Alt tað besta,
å styrelsens vägnar,

Eija Mäkivuoti,
Tjaldurs ordförandeTjaldur på Nordisk julmarknad 2
Kuva/Foto: Eija Mäkivuoti, Tjaldur på Kulturkontakt Nords Nordiska Julmarknad 11.2016 (Instagram)

 

Kontakt //


Tjaldur – vänskapsföreningen Finland-Färöarna r.f.
www.tjaldur.fi // Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Följ oss på Facebook
www.facebook.com/tjaldur.fi  //  www.facebook.com/groups/118854656949/

Följ oss på Instagram
www.instagram.com/tjaldurfi/